Jdi na obsah Jdi na menu

Vrh C - jaro 2017

Vrh C - narozen 25. března 2017

 

Ve čtvrtém měsíci už štěňátka přezubují a taky se zpravidla rozvíjí hlídací instinkt. Protože se často stává, že ausík v tomto období začíná štěkat "na všechno", doporučujeme přečíst tento článek Období reaktivních australáků

 

 

 

Fotografie z nových domovů - vrh C narozen 25. března 2017:

Cleopatra:

18624536_1751505841532238_2107869770_n.jpg

19243750_1779962805353208_2125839348_o.jpg

4 měsíce na návštěvě u mamky a babičky

4-mesice-na-navsteve.jpg

Cassie:

18644677_10154754343278823_265546511_n.jpg

4 měsíce

cassie.jpg

Connie:

dsc00032.jpg

19113180_787781381391754_615169307_n.jpg

tři měsíce :

3-mesice-1.jpg3-mesice-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

4 měsíce

4-mesice.jpg

Clea:

clea-2.jpg

Carmen:

11-tydnu.jpg

Cora:

dsc_0490.jpg

 

 

U jednotlivých štěňátek je uvedeno, zda jsou předběžně rezervovaná, volná nebo zda je již na ně závazná rezervace. Aktuální informace budeme přidávat formou občasníku dole pod infromacemi o vrhu a rodičích  smiley

cora.jpg

Cora

fenečka, narozena se zkráceným ocáskem

v novém domově - Mikulovice

 

cara-mia.jpg

Connie

fenečka, dlouhý ocásek

v novém domově - Ponětovice

carmen.jpg

Carmen

fenečka, narozena se zkráceným ocáskem

je v novém domově - Zahrada

cassie.jpg

Cassie

fenečka, narozena se zkráceným ocáskem

je v novém domově - Karlovy Vary

clea.jpg

Clea

fenečka, narozena se zkráceným ocáskem

je v novém domově - Holešov

cleopatra.jpg

Cleopatra

fenečka, narozena se zkráceným ocáskem

je v novém domově - Olbramkostel

 

 

cairo.jpg

 Cairo

pejsek, dlouhý ocásek

Jak se to bohužel někdy stává, tak ani nám se nevyhla

smutná zkušenost. Druhý den po porodu pejsek nepřibíral

na váze a o příkrm neměl zájem. Fenka často pozná,

které štěňátko není v pořádku a tak třetí den ráno měla

pejska vyndaného před porodní bednou. Ačkoliv jsme

se ho snažili několik hodin zachránit, nepodařilo se to ...

 

Do nových domovů štěňátka jdou v 8 týdnech věku. Přepokládáme tedy, že to bude někdy okolo 20. května 2017

Tentokrát je matkou vrhu poprvé "Kira" - Amaya Spring Flower Dvůr u potoka. V roce 2017 bude mít tři roky a to je ideální věk na první štěňátka smiley Tatínka jsme opět vybírali velmi pečlivě. Při výběru jsme se snažili najít všestranně špičkového psa, kterým pro nás je ICh. KlJCh. Ch. s. Curacao Cofi Capito - "KAI". Je to přátelský pes výborného zdraví, který se navíc může pyšnit mimořádnými výstavními úspěchy. Je vítězem třídy prestižní mezinárodní soutěže na Craft's 2016. Má také složenou zkoušku vloh ovčáckého psa. Kai je jedním z nejlepších psů v ČR. Dosáhl i mety nejvyšší - má titul CIB - mezinárodní výstavní šampion. Více se o něm můžete dozvědět na stránkách chovatelky a majitelky v jedné osobě ZDE.

                                    KIRA                                                                                                KAI

16409640_10206804252858605_1633230379_o.jpgkai.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po rodičích jsou všechna štěňátka : DNA CEA R/R, PRA-prcd N/N, HSF4 +/+, MDR1 +/+

Oba rodiče jsou plnochrupí s nůžkovým skusem. Oba mají DKK a DLK 0/0.

Očekáváme narození štěňátek ech barev, protože oba rodiče mají red faktor. Trocha genetické matematiky:

  • polovina štěňátek by měla mít merle zbarvení,
  • jedna čtvrtina štěňátek by měla mít red baru (merle či solid)
  • jedna čtvrtina štěňátek by měla mít po rodičích red faktor - tj. mohli by mít red potomky, ale sami tuto barvu srsti nemají.

Přírodě ale poručit neumíme a tak výše uvedené zastoupení barev platí pro jednotlivý vrh spíše teoreticky a mohou se narodit štěńátka v úplně jiném poměru barev.

Koho zajímá dědičnost barev, víc podrobností najde ZDE.

Otec má přirozeně krátký ocas. Je proto předpoklad, že ve vrhu se narodí štěňátka s různou délkou ocasu. Různé délky ocasu jsou u ausíků standartní, nejde o vadu wink

Rodokmen připravovaného vrhu ZDE

Na začátku roku 2017 absolvovala Kira oční vyšetření na dědičné oční vady s výsledkem "prostá vad".

Štěňátka už mají jména winkJsou to jména, která budou mít uvedena v průkazech původu spolu se jménem chovatelské stanice. Jména volací si každý majitel vybírá sám a nemusí být nijak z oficiálního jména odvozena.

 

OBČASNÍK ŠTĚŇÁTEK VRHU C  DO ODCHODU DO NOVÝCH DOMOVŮ

 

25. května - včera odešla Cora a dnes poslední štěnátko Connie smiley Myslíme si, že všechna štěňátka mají výborné majitele. Takže i když je nám teď trochu smutno, tak jsme klidní a víme, že štěňátkům bude dobře smiley Budeme vděční za každou zprávu z nového domova. Doteď čekávali na zprávy a fotografie budoucí majitelé, to se teď otočilo angel

21. května - do nových domovů už odešly čtyři štěňátka. Moc jim přejeme, aby z nich měli pánečci radost a aby jim vynahradily případné rošťačiny oddanou psí láskou heart

I když nám tu dovádí ještě Connie a Cora, tak je tu najednou trochu prázdno. Takže jestli byla štěňátka doteď rozmazlovaná, tak Connie a Cora teď budou mazlené a rozmaznované i za ostatní laugh  Štěňátka měla slíbená kuřecí křídla, ale nějak nám to dřív nevyšlo. Tak alespoň Connie a Cora si na nich dnes pochutnaly. Každá při jídle zvolila jinou taktiku - Connie rychle zblajznout vlastní a jít pomoct Coře. Cora jako vzorňačka pomalu a pečlivě křidýlko kousla, tak jsme museli Connie chvíli zavřít do ohrádky, aby nerušila wink Po obědě jsme šli na vodítkách na delší procházku na druhý konec obce potěšit návštěvou našeho dědu a babičku. Bylo tam spoustu zajímavých a nových věcí. Obojek pořád na krku trochu překáží, tak se "holky" drbou, ale na utíkat na vodítku už zvládají výborně.

18. května - dlouho očekávaná chvíle je tady wink Od zítřejšího dne je možný odchod štěňátek do nových domovů. Budeme se snažit být dostupní celý víkend. V sobotu od půl jedenácté cca do dvanácti nebude manžel doma. Pokud někdo potřebujete přijet v této době, podepíše smlouvu dopředu, aby jste na něj nemuseli čekat. V neděli je možné přijet od 9,30 hodin. Samozřejmě je možné si domluvit i odběr během dalšího týdne. S kým ještě nejsme domluvení, dejte nám prosím vědět orientační dobu, kdy si pro štěňátko budete chtít přijet. Průkazy původu přijdou ještě o něco později, než jsme čekali. Poradkyně chovu nám včera dala vědět, že materiály poslala na plemennou knihu včera, protože neměla výpis z krycí knihy psa. Dříve stačilo jen potvrzení chovatele z krycího listu. Toto je novinka, kterou náš klub zavedl v posledních měsících. Takže průkazy původu budeme posílat poštou. 

Štěňátka teď baští pětkrát denně. Od příchodu do nových domovů je možné přejít na krmení čtyřikrát denně. Množství krmiva na jednu dávku měříme tak, že si zvážíme krmnou dávku na jeden den a rozdělíme na díly dle počtu krmení. Je možné část krmné dávky dávat v pamlscích. Pamlsky je potřeba do krmné dávky započítávat, aby jste nepřekrmovali. Jako pamlsky je možné používat i granulky, ale jiné než dostávají jako krmení. 

Jak často dál krmit štěňátko?
- do čtyř měsíců krmte 4 x denně. Je dobře zvyknout v této době štěňátko na různé chutě.
- do šesti měsíců 3 x denně
- do jednoho roku 2 x denně
- od jednoho roku lze krmit 1 x nebo 2 x denně
Krmná dávka je mírně odlišná dle typu krmiva. Kvalitnější granule mají zpravidla nižší denní krmnou dávku. Brit Care Puppy uvádí pro štěňátko pejska, který má v dospělosti 20 kg toto:
- do 3 měsíců 140 g / den,
- 3 – 4 měsíce 160 g / den,
- 4 – 6 měsíců 200 g / den,
- 6 – 12 měsíců 250 g / den.

Počítejte s tím, že hrstečka granulek v žaludku štěňátka nabobtná téměř třikrát. Pokud z nějakého důvodu vynecháte jedno krmení, nedávejte proto další dávku dvojnásobnou. 

Co si nezapomenout vzít na delší cestu?

Čistou vodu s miskou na pití. Sáčky na sběr "pokladů" po venčení. 

 

15. května - včerejší odpoledne - děkujeme za krásné  fotky Davidovi smiley

14. května - večerní přídavek smiley Prý ke dni matek mi syn upravil fotky hned po příjezdu do Brna, tak se taky pokochejte - štěňátka v sedmi týdnech wink Odpoledne jsme šli s mazlící návštěvou zase na chvíli ven na vodítkách smiley

14. května - včera bylo třetí odčervení a štěňátka rozmazlovala další mazlící návštěva. Syn štěňátka vyfotil, ale fotografie pošle až z Brna, zítra má zkoušku. Z páteční první procházky na vodítkách nám poslali budoucí majitelé Cleušky fotografie. Moc děkujeme smiley O pár z nich jsme se podělili ve fotogalerii.

12. května - dnes opět bez fotografií, štěňátka mi hned visí na nohavicích, jak mezi ně přijdu (bude to chtít kšandy) a fotit ani filmovat opravdu nezvládám.  Ale přijel domů "náš fotograf", tak snad to zítra vyjde blush Štěňátka dnes strávila první noc venku v boudě v kotci. Spala o půl hodiny déle než v domě, takže se jim asi spalo lépe. Doma se budila zpravidla kolem půl šesté.

Krmíme stále cca pěktrát denně a k tomu Kira ještě pořád kojí. Budeme jí muset začít ubírat krmení, aby se štěňátka už odstavila. Štěňátka postupně prozkoumávají stále vzdálenější zákoutí našeho dvora. Nejoblíbenější činnost je vzájemné dovádění (tedy hned po jídle). Ostříhali jsme jim drápky, poprvé jsme jim kartáčovali a pročesávali kožíšky. Dnes jsme využili mazlící návštěvu, aby nám pomohla s první procházkou na vodítkách. Fenečky byly moc šikovné, až mě překvapilo, že žádná "nehodila zpátečku" smiley Napoprve jsme šli jen kousek před dům na trávník, aby si štěňátka vyzkoušela, že i s vodítkem se může běhat a mazlit se.

Obojky a vodítka dostanou štěňátka s sebou do nových domovů, takže je nemusíte na cestu domů pořizovat. Pokud přemýšlíte, jak štěňátko povezete domů, tak jedna z možností je koš na prádlo s ručníkem nebo nějakou dekou. Od nás dostanou domů štěňátka plyšovou hračku s vůní maminky. Jestli budete chtít navonět Kirou nějakou věc, tak ji můžete také přivézt. 

9. května - oční specialistka MVDr. Trnková dnes v Brně zkontrolovala všechna očka a kromě toho, že výsledek byl u všech výborný, štěňátka mimořádně pochválila, prý tak hodná štěňátka tam ještě  neměla laugh Tak to vypadá, když se vlastní vyšetření trefí právě do odpolední spací siesty, o hodinu později by to vypadalo úplně jinak wink K paní doktorce to máme 70 km, takže si cestu v autě celkem užily. Žádné štěňátko  ale nezvracelo, jen hlasitě protestovaly proti zavření v přepravní kenelce. Každé štěňátko má z vyšetření vlastní protokol. Před vyšetřením taky paní doktorka zkontrolovala čipy a všechny byly v pořádku. Dnes jsme odeslali poradkyni chovu podklady pro vystavení průkazů původu. Podklady musí být potvrzené veterinárním lékařem, který potvrdí čísla čipů. Čipování se provádí současně s prvním očkováním Není proto možné podklady pro vystavení průkazů původu posílat dřív. Je pravděpodobné, že průkazy původu nestihnou přijít do doby odběru - vystavení zpravidla trvá dva týdny. Takže je budeme pak rozesílat doporučeně poštou. Čipy štěňátek jsou zaregistrované v Národním registru majitelů zvířat, přeregistrace na nové majitele je zdarma a buď si ji provedete sami po odběru štěňátka nebo Vám přeregistraci uděláme my. Je to snadné a dělá se to v online formuláři, stačí jen vyplnit údaje z registračních karet, které obdržíte spolu s pet pasem.

7. května - večerní přídavek na dobrou noc winkŠtěňátka mají při přehánění oveček snahu "pomáhat". Jenže dospělé ovce mají i z těch mělých špuntíků respekt. Malé štěňátko v cestě tak znamená zastavení celého státečka. Jediný odvážný je Ferda, kterého krmíme z flašky. Z okna jsem ulovila pár fotografií

img_1665.jpg

img_1666.jpg

img_1669.jpg

img_1670.jpg

7. května - nafotit nebo nafilmovat štěňátka se pro mě stává nadlidský úkol. Když se kdokoliv objevíme u štěňátek, tak je máme pod nohama a dožadují se naší pozornosti wink Jediná chvíle, kde je možné je zachytit pohromadě je jídlo. Při společných hrách jsou to strašně roztomilí broučci, snad se to podaří vyfotit za týden našemu Jiříkovi.

Kira pořád kojí a baští za čtyři, ale počet kojení omezuje. Ráno je nakrmí ona a přes den jsou to spíš svačinky. Štěňátka krmíme po čtyřech hodinách, takže dostávají pětkrát denně plus mlíčko od Kiry. Štěňátkům chutná všechno smiley Dnes i včera jsme tu měli mazící návštěvy, na další se těšíme zítra. Hodně oblíbení jsou hosté, kteří mají na botách tkaničky. Rozvazování už mají štěňátka nacvičené a nikdy je neomrzí wink

6-td.jpg6-td-2.jpg

 

 

5. května - dnes jsme štěňátkům poprvé nasadili obojky a poprvé se štěňátka svezla autem. Jeli jsme k panu doktorovi, ten štěňátka prohlédl, dal jim první očkování a očipoval je. Všechny "holčičky" jsou v pořádku a všechny zvládly očkování a hlavně čipování bez křiku a tak je pan doktor chválil, že jsou fakt šikovné smiley Ptala jsem se doktora, na kdy se mají majitelé objednat na další očkování. Říkal, že nejvhodnější doba je 3 - 4 týdny od dnešního očkování. Není to prý přesně stanovené na dny. Snad se mi brzy podaří zase něco nafotit nebo natočit, dnes ale nestíhám wink 

3. května - pár fotografií a video ze včerejšího venčení mám v příspěvku na facebooku

 

1. května - prodloužený víkend byl opět nabitý mazlícími návštěvami, které si štěňátka umí užívat. Pro jejich dobrou socializaci je potřebné, aby se setkávaly s více lidmi různého věku :-) Náš čtyřletý synoveček je naštěstí zatím celkem okusu vzdorný a tak zajišťuje kontakt s nejmenší věkovou kategorií. Dnes seděl se štěňátky v ohrádce a ony mu lezly až na hlavu, prý proto, že si ho oblíbily. Snažil se je cvičit, aby vlezly do papírové boudy, kterou mají v ohrádce z krabice, ale se svou metodou výcviku slavil jen dílčí úspěchy laugh

Kiru jsme trochu překvapili tím, že jsme včera vypustili štěňátka na dvůr. Snažila se je nosit zpět do domu, ale bylo to marné ... Další pro ni nezvyklá situace přišla v zápětí, když se štěňátkům na dvoře zalíbilo a začala se rozbíhat po trávě. Chtěla je pasením a přenášením sehnat dohromady, ale brzy pochopila, že je to marná snaha. Při dnešním venčení, už nestrkala štěňátka zpět do domu, ale pod desku dveří, kterou máme u vchodu jako provizorní rampu pro štěňátka. Začínají být víc poznat některé odlišnosti štěňátek. Kdybychom měli hlasovat pro vrchního spáče, vyhrála by jednoznačně Connie. To ale neznamená, že je kliďas. Je to divoch stejný jako ostatní. Cora je zase nejhlasitěší štěňátko a hodně ráda trénuje štěkání, když se domáhá pozornosti všech, kdo chodí kolem ohrádky. Pokračujeme ve zvykání si na různé druhy jídla. Dvakrát už štěňátka ochutnala maso. Některá štěňátka je pomaličku olizují a nespěchají s jídlem. Výjimkou je Cassie, která svoji porci masíka doslova zhltla už napoprve a u druhé porce stihla sníst i porci sousedního štěňátka. Že by tušila, kde pracuje její budoucí panička? devil No, skoro to tak vypadá blush Cleopatra je s Cassie nerozlučná dvojka a nejčastěji jsou to právě tyto dvě, které se spolu pořádně rozdovádí. Cleopatra je specialista na to, jak usnout v té nejnemožnější pozici - klidně hlavou dolů ze schodku nebo přes nějakou hračku. Clea je hodně rychlé štěňátko, které vždycky ví, kde jsme nestihli dovřít branku nebo nechali skulinku k útěku z ohrádky. Clea je náš malý průzkumník. Carmen hodně ráda baští, taky je to na ní poznat. U jídla se nenechává rozptylovat jako někteří ostatní zvuky a ruchy okolí. Když se jí, tak se prostě jí. Carmen si při hlazení ráda lehá na záda a nechá si hladit bříško. Všechny sestřičky se umí společně pěkně rozdovádět. Největší hluk je, když se objeví u ohrádky Kira wink Kira už se štěňátky nechce spát v noci v ohrádce. Dává jim už pít míň často a do ohrádky k nim vleze jen, když už má plné vemínko. Když jsou spolu venku, tak jim dá sice častěji, ale kojí kratší dobu. My přikrmujeme třikrát denně. Štěněcí granulky už nemusíme rozmáčet, ale dáváme je suché. Baští je pěkně. 

Pár fotografií z mobilu je ve fotogalerii.

 

28.dubna - štěňátkům je pět týdnů a naši kluci naznali, že teprve teď se s nimi dá pořádně mazlit. Nejmladší syn si k nim lehne do ohrádky a nechá se celý okusovat. Mám i fotku, ale prý ji nikam nesmím dát - škoda, moc jim to sluší laugh Dnes proběhlo "velké stěhování". Štěňátka uvolnila synův pokoj, opustila porodní bednu a přestěhovala se do rušnější části naší domácnosti - do ohrádky v kuchyni. Běhání po chodbě bylo dnes delší, protože chvíli trvalo, než jsme všechno přestěhovali. Syn po přestěhování chtěl udělat pár fotek, ale štěňátka postupně usínala wink Za týden "náš fotograf" nepřijede na víkend, tak nebudou fotografie velkým foťákem, ale určitě natočím nějaké video.

Kira štěňátka sice trpělivě kojí, i když je pokousaná, ale už s nimi nechce být pořád. Kojí teď jen ve stoje. Úplně to chápu, zoubky jsou jak malé jehličky a štěňátka teď okusují všechno, co je v dosahu. Už jsme objednali štěňátka na očkování a čipování (v šesti týdnech), i na vyšetření očí (v průběhu sedmého týdne). Na vyšetření očí jezdíváme k paní doktorce Trnkové do Brna, je to oční specialistka. 

26. dubna - štěňátkům se snažíme obměňovat hračky. Dbáme na to, aby hračky pomáhaly v socializaci štěňátek - aby vydávaly různé zvuky, aby byly z různých materiálů ... Hodně zaujaly čerstvě zavěšené rachotící věci. Vzájemné hry nabírají na obrátkách smiley Štěňátka dnes dostala na ochutnání taky pár suchých granulek, které hned roznosily po ohrádce. Není to svačinka, je to opravdu jen na seznámení. Příkrmy dáváme kašovité konzistence, aby se špuntíci dobře najedli.

 

25. dubna - dnes jsme tu měli opět milou mazlící návštěvu wink Všechna štěňátka už mají svoje budoucí pánečky. Doufáme, že všechny potěší, že se nám u nakladatelství PLOT podařilo domluvit pro každé štěňátko slevu na jeden celý nákup publikací ve výši 40 % z původní ceny knížek (pozor tedy, knížka, která má už např. 15 % cenu, nemá slevu ze slevněné ceny, ale z té uvedené původní). Nejprve jsme to chtěli nechat jako překvapení až při odběru štěňátek, ale protože už nyní kupujete různě knížky o výchově pejsků, tak to sdělujeme dopředu. Slevový kód obdržíte spolu se všemi doklady při odběru štěňátka. Knížky si budete moci objednat v eshopu. Toto je odkaz na jejich nabídku knih pro kynology a chovatele.  Po výběru knih zadáte slevový kód a pak dokončíte objednávku. Za nás můžeme doporučit zejména tyto publikace:

23. dubna - sobota a neděle byla plná mazlících návštěv. Občas jsme museli počkat, až si štěňátka trochu zdřímnou blush Syn ale v mezičase přece jen zvládl udělat pár fotografií. Štěňátka za sebou mají druhé odčervení. Na zlepšení chutě dostaly tvarohovou svačinku. Příkrm dostávají dvakrát denně. Budeme se snažit, aby měly pestrou stravu. Každý nový druh jídla zařazujeme samostatně, abychom v případě potíží hned věděli, které jídlo není pro některé štěňátko vhodné. Štěňátka při odchodu do nových domovů budou zvyklé jíst jak granule, tak syrovou stravu. Je čas přemýšlet o tom, čím budete chtít štěňátko doma krmit. Naše feny jsou zvyklé na obě varianty stravy. Pokud máte zájem se něco dozvědět o krmení syrovou stravou, tak základy se dozvíte na tomto odkaze. Pokud si vyberete jiné granule, než my, tak to není problém. Štěňátka dostanou domů do začátku malý balíček granulí pro pár prvních dnů a lze tedy přejít na jiné granule postupně. Je potřeba vybírat hodně kvalitní granule, aby v době růstu mělo tělo vše potřebné.

20. dubna - takhle broučkům chutná jeden z prvních příkrmů

18. dubna - opět vkládám dvě krátká videa natočená těsně po sobě. Štěňátkům už rostou zuby. Budou to malé jehličky, které jistě "ocení" nejen Kira, ale i všechny mazlící návštěvy. Zatím jsou chvíle vzájemného hraní docela tiché. Však je to spíš o cumlání oušek a přelézání. Ale to se brzy změní angel Štěňátka ochutnávají přeměty kolem sebe a reagují na zvuky. Hodně oblíbené je teď okusování porodní bedny. Kira už docela ochotně odbíhá od štěňátek na delší dobu a štěňátka už taky nepotřebují být pořád "u zdroje". Dnes byla Kira na kontrole u doktora a i když to s cestou trvalo dvě a půl hodiny, tak to Kira i štěňátka zvládli dobře. A já jsem měla klid na čištění porodní bedny, mazlení a natočení videa. Pak jsem si  udělala výlet já a neodolala jsem a koupila štěňátkům nové hračky: přetahovací, cinkací i pískací. Přece potřebují všestranný rozvoj, ne? Tak doufám, že se jim budou líbit, jako mně wink A ještě na závěr jedna novinka, která nám udělala radost. Tatínek štěňátek vyhrál o víkendu na výstavě v Praze třídu šampionů a získal CACIB (výsledky výstavy). Moc gratulujeme a jsme rádi, že jsme mohli v našem chovu použít právě tohoto úžasného psa heart

16. dubna - štěňátka mají tři týdny. Tento týden udělala velké pokroky. Štěňátka si spolu začínají hrát, některé občas i zavrčí nebo vyštěkne. Jsou to takové první roztomilé pokusy. Zase se jim víc dobarvily čumáčky a pálení je také zřetelnější. Kira má pořád dost mlíka, takže je plně kojí. S příkrmem začneme od příštího týdne. Velikonoční fotografie jsou opět ve fotogalerii. Štěňátka nám fotí nejstarší syn. Chtěla jsem, aby každé štěňátko mělo alespoň jednu fotku. Jsou to čiperky a při focení už utíkají. Některá štěňátka mají fotky dvě, to si asi syn nemohl vybrat, která se mu povedla víc.

12. dubna - všechna štěňátka už mají otevřená očka a hned jim to o moc víc sluší wink Při chůzi se ještě občas překulí, ale přece jen je to už víc chůze než plazení. Včera jsme jim ostříhali a zapilovali drápky, tak snad bude i Kira spokojená. Vkládám video ze včerejška. Má trochu horší kvalitu, protože je nahrávané při rozsvíceném světle.

9. dubna - fotografie jednotlivých štěňátek jsou opět ve fotogalerii blush Otevírání očiček pokračuje. Než se očka úplně otevřou mají štěňátka trochu zvláštní výraz, to se ale rychle změní wink V následujícím týdnu čeká štěňátka velký pokrok. Dojde k výraznému rozvoji zraku, sluchu i pohybu. Zatím každé štěňátko vnímá hlavně sebe a Kiru, ale brzy zjistí, že jsou v jeho okolí i parťáci na okusování a na hraní laugh

8. dubna - 2 týdny - všechna štěňátka už váží víc než 1 kg. Postupně otevírají oči. Jako první otevřela oči Carmen, přesně, jak jsme to čekali. Carmen je ze štěňátek zřejmě nejstarší. Proč? Vajíčka se oplodňují postupně a není výjimkou, že je rozdíl skutečného stáří mezi štěňátky 3 - 4 dny. Starší štěňátka mívají po porodu mírně vyšší hmotnost a při krmení umí obsadit nejzadnější struky s mlékem, kde je mléka nejvíc. Na videu, které vkládám je hezky vidět, že při kojení je právě Carmen opravdový dravec wink V některých vrzích se rozdíl ve velikosti štěňátek, právě díky schopnosti zabrat si výživnější cecíky, zvětšuje. Bývají to zvláště vrhy hodně početné, kdy se nemohou všechna štěňátka napít úplně dosyta. Nebo je rozdíl ve vyspělosti štěňátek příliš velký. Rozdíly se pak srovnají v průběhu dalšího růstu. Kira má naštěstí pro všechna štěňátka mléka dost, takže celý vrh je váhově poměrně vyrovnaný, rozdíly jsou malé a nezvětšují se. Snažíme se pozorovat povahu jednotlivých štěňátek, ale více se začne projevovat v následujícím týdnu. Od příštího víkendu budou možné návštěvy u štěňátek smiley Štěňátka i obě fenky jsme dnes odčervili.

5. dubna - 11 dnů - dnes vkládám video, jak Kira budí štěňátka, když přijde z procházky smiley Běhá mezi miskou s krmením a štěňátky, chce zvládnout všechno najednou, ale alespoň je vidět, jak už štěňátka pokročila v pohybu. Kira už začíná být od štěňátek poškrábaná, za pár dnů budeme muset stříhat drápky.

 

2. dubna - 1 týden - kulatá bříška ukazují to, co potvrzuje pravidelné vážení - štěňátka rostou před očima. Od porodu téměř zdvojnásobila svoji váhu. Zatím ale stále nevidí a nereagují ani na zvuky. Jediné, co je spolehlivě probere je hlad. Než je Kira olíže a uloží se ke kojení, tak se hlasitě ozvývají a hledají zdroj mlíčka. Mezi porcemi jídla v podstatě jenom spí ... a rostou blush Kira s námi ráda chodí na procházky, ale domů vždycky pospíchá wink

Fotografie jednotlivých štěňátek jsou ve fotogalerii. Je pěkně vidět, že už se štěňátkům začínají dobarvovat čumáčky a pálení je taky zřetelnější.

img_1607.jpg

30. března - 5. den - štěňátka většinu dne spí. Budí se jen na jídlo. Kira se o ně pěkně stará. Zatím po nich všechno uklízí. Při výměně podložek a čištění porodní bedny štěňtka odkládám do malé bedničky. Tak jsem je dnes zvážila hromadně winkČistá váha všech štěňátek byla 3 594 g. Spí tak tvrdě, že je ani stěhování moc neprobralo.

img_1585.jpg

 

Štěňátka po vrácení do porodní bedny hledají tu nejlepší polohu na další spaní

Po úklidu přišla zkontrolovat porodní bednu taky Kira, zdá se, že je vše v pořádku yes

 

Po kliknutí na obrázek přejdete na kalendář březosti:

oplozeni.jpg

 

Občasník březosti:

 

62. den - porod

Když tedy Kira dostatečně zkontrolovala všechna místa k porodu venku, byla s námi v domě. Najednou odcházela častěji do ústraní. Chvílemi polehávala na verandě, občas zašla do porodní bedny nebo se pomazlit. Je to ale chytrá holka, takže rodit šla sama do porodní bedny a neměla snahu hledat jiná úžasnější místa v domě jako to dělává Ája. Ačkoliv rodila poprve, tak všechna štěňátka zvládla porodit bez pomoci a taky je vzorně opečovala. Porod trval šest hodin. Štěňátka byla čiperná, brzy po porodu se přisála k cecíkům a po napití spokojeně všichni usnuli (včetně nás) smiley

62. den (25. 3. 2017)

Je za námi další celkem klidná noc. Manžel už skoro týden spí u porodní bedny v pokojíku jednoho ze synů, který se dočasně přeměnil na "štěňátkovský pokoj" a říká, že já si to vynahradím u porodu wink Ráno šla Kira obhlídnout "svoje" tajná místečka. Jedno má na zahradě za stodolou, jedno cvičné pod ořechem a nejpečlivěji zkontrolovala to nejlíp schované a pro porod jako stvořené - u dřeva v prachu z uhlí ... Asi každý si dovede představit, jak napudrovaná a krásná se z těchto obhlídek vrací wink V neděli jsme ji vykoupali, aby byla pro štěňátka čisťoučká, ale už zase máme po chvíli mazlení černé ruce ... Tentokrát si na úpravě nor a pelíšků opravdu dala záležet, tedy podle toho, jak dlouho tam byla a jak učerněná se vrátila. Ale co, uhlí je vlastně přirozený absorbent škodlivin a Kira je maximálně spokojená  laugh 

Je to trochu napínavé čekání, ale štěňátkům je v bříšku určitě moc hezky a každým dnem sílí a vyzrávají  smiley

 

60. den (23. 3. 2017)

Ještě pořád chodíme na kratičké procházky, ale už jen na zahradu za dům, kam se chodívají pást ovce. Je hodně velká a tak se pěkně proběhne (tedy spíš projde) a zároveň to máme domů blízko, když se unaví.

60.-den-brezosti-kira.jpg60--den-brezost-kira.jpg

58. den (21. 3. 2017)

Kira je veselá, ale unavená. Všude chodí za námi jak ocásek a jakmile si někde sedneme, dřepneme, prostě jsme víc v dosahu, tak se hned snaží mazlit, nejlépe v leže na zádech. Bříško má hodně veliké a naplé, hlazení jí asi ulevuje. Už bychom jí přáli, aby měla porod za sebou, ale pro štěňátka je dobře, že jsou ještě v bříšku smiley Největší problém má s jídlem. Postupně jsme vyřadili další a další jídla. Sice jí je nabízíme, ale nakonec je baští Ája ... Nejlíp jedla maso, ale ani to teď už není ono. Vezme si je do huby a snaží se je někde schovat - asi na horší časy. Doma je nacpe někde do rožku k nábytku  (z toho "máme radost") a na dvoře si je chodí zahrabat.

Na porodní bednu už si zvykla a chodí do ní spát. Zatím spí celkem klidně a nechodí hrabat. Ája hrabává už kolik nocí před porodem. My už máme všechno připravené na den "D" smiley

55. den (18.3.2017)

Na dnešní větrnou procházku s námi šel "náš fotograf" a i když už bylo trochu šero, nějaká fotka z toho byla. Dnes přikládám pro srovnání také fotku před krytím wink

pred.jpg55.-den-18-3-2017.jpg

A ještě jeden aktuální pohled zepředu.

55.-den.jpg

Už se nám to krátí a protože teď hlídáme rodičky na víc stranách (ovečky), může se stát, že nestihneme aktualizovat web tak, jak byste si přáli. Tak prosíme o trpělivost, už se brzy všichni dočkáme smiley Do termínu porodu zbývá týden, ale může to být dřív nebo i později wink

 

53. den (16. 3. 2017)

53.-den.jpg

Kira ještě zvládá procházky po okolí. První půlku procházky i běhá, pak postupně zvolňuje. Největší potíže má s jídlem, sušší věci jí "nejedou". Granulí sní jen pár. Dokonce i tvarohu, který má jinak moc ráda, zvládne jen kousek. Asi ho budeme muset začít ředit. Nejvíc jí chutná samozřejmě maso. Ale třeba tresku taky nechala po pár soustech Áji. No aspoň, že se má o zbytky kdo postarat wink Doma už má připravenou porodní bednu. Už začínáme chystat i další vybavení. Dnes nám dorazily nové VET BEDky, aby měla štěňátka suchý a měkký pelíšek smiley

49. den (12.3.2017)

49.-den-12.3..jpg

Vše je, jak má být smiley Odpoledne jsme byli na procházce v lese a večer hezky v teple doma. Na fotce je Kira s našimi nejmladšími syny. Snažila jsem se vybrat fotku, kde je pěkně vidět rostoucí bříško. Na dalších dvou je náš největší rozmazlovač"holek" wink

 

obe.jpgpozornost.jpg

 

46. den (9.3.2017)

46.-den-brezosti.jpg

 

45. den březosti (8. 3. 2017)

Kira má hlavní dávky jídla rozdělené na třetiny a i tak má poslední tři dny potíže to sníst. Takže budeme muset krmit ještě časteji po ještě menších dávkách. Na procházkách je po chvíli běhání unavená a pak už se jen drží u mne. Začínáme procházky zkracovat a taky vybíráme terén, který ji tak neláká ke skákání. Pořád časteji se chodí mazlit a miluje hlazení bříška. Za pár dnů už budeme muset připravit porodní bednu, aby si na ni začala zvykat. Doma už jsme jak v sázkové kanceláři. Tipujeme kolik štěňátek bude a jaká budou ...  blush

 

41. den březosti (4. 3. 2017)

41-den-4.3..jpg

Štěňátka přešla do období intenzivního růstu. V těchto dnech je na Kiře vidět doslova každý další den březosti. Do porodu zbývají tři týdny.

 

39. den březosti (2. 3. 2017)

39-den-brezosti-2.-3..jpg

Přikládám foto z větrné procházky. I na pohled už je vidět, že se v bříšku něco děje. Zatím se jí spíš rozšiřuje hrdník, ale i břicho ze trochu zvětšilo. Moc se nám líbí. Březost jí sluší angel Cecíky má zvětšené a růžové. Nedá se říct, že by se začala na procházkách moc šetřit, i když je trochu pomalejší. Snad jen víc přes den odpočívá.  Baštu dostává rozdělenou do více porcí, aby ji netlačilo břicho.

 

foto 33. den březosti

33-den.jpg

5. týden březosti (22. února) - břicho už se začíná Kiře vyplňovat rostoucími štěňátky. Bradavky má růžové a vemínko začíná mírně povolovat a zvětšovat se. Největší změna ale není vidět, je slyšet wink Z Kiry se nám stává zpěvačka a jako pravý ausík různými zvuky "komentuje" kde co, nejvíc ale mazlení smiley